kosmodrom 2024: RTV
neprocenjiv poklon iz vrtića
kosmodrom 2024: dnevnik
WCRC World finals 2024: naši inženjeri treći na svetu
Tim inženjera CSPD-a (reprezentacija Srbije) osvojila je 3. mesto na završnom takmičenju Svetskog CanSat/Raketnog Šampionata (World CanSat/Rocketry Championship World Finals)!
Takmičenje je održano u portugalskom gradu Aveiro, gde je naš tim dva puta lansirao mini satelit poznat kao CanSat u vojnoj bazi Sao Jacinto. Pored trećeg mesta na svetu tim je osvojio i specijalnu nagradu za „Outstanding Science Mission“. Detalji o takmičenju, slike, video materijali i dr. biće uskoro objavljeni od strane organizatora WCRC svetskog finala.
Na predstojećem Kosmodromu (21. septembar) posetioci će imati priliku da vide takmičarski satelit (CanSat) i da od naših trećeplasiranih inženjera saznaju kako mogu da prave mini satelite. Takođe, posetioci će dobiti i sve neophodne informacije o WCRC šampionatu.
KOSMODROM 2024: POZIV VRTIĆIMA ZA UČEŠĆE
Draga deco i poštovani Vaspitači,
Sa zadovoljstvom vas pozivamo da svojim radovima ulepšate ovogodišnji “Kosmodrom” u Novom Sadu. Obrazovno-muzička manifestacija “Kosmodrom” je prošle godine okupila više od 5000 mališana na Petrovaradinskoj tvrđavi. I ovog septembra će “Kosmodrom” biti realizovan, ali u većem obimu i u sklopu globalnog programa “Mars generacija” kojoj pripadaju upravo mališani koji su sada u vrtiću. Ovaj termin se koristi iz razloga što se pretpostavlja da će za vreme njihovog odrastanja čovek sleteti na Mars. Zapravo je fokus programa “Mars generacija” mnogo širi i tiče se izgradnje jačeg i boljeg sutra tako što ćemo našu omladinu danas podsticati na STEM obrazovanje i obrazovati i njih i odrasle o značaju istraživanja dubokog svemira za čovečanstvo.
Dečije radove ćemo ove godine objediniti, a Petrovaradinsku tvrđavu, odnosno “Kosmodrom” pored ostalih aktivnosti, pretvoriti u veliku galeriju, odnosno veliki izložbeni prostor radova naših najmlađih.
Smernice za izradu radova su različite, iz razloga što su i uzrasne grupe različite, pa tako:
Mlađe jaslene grupe, se mogu zabaviti monotipijom, otiskivajući oblike koji će im biti zanimljivi, a na temu svemira. Predlog jeste da svoja umetnička dela izrađuju na tamnijoj podlozi ukoliko je moguće, ako takva mogućnost ne postoji, slobodno nas kontaktirajte na email: cosmodrome.office@gmail.com i potrudićemo se da nađemo zajedničko rešenje.
Starije jaslene grupe, koje su sada već kod vaspitača, u šta ubrajamo decu stariju od 3 godine, sada već mogu nešto i da nacrtaju flomasterima, voštanim bojama, pastelom, kredom, takođe monotipija i kolaž su jedna od mogućnosti, ali i ostale ideje na zadatu temu su dobrodošle.
Poštovani vaspitači mališana srednjih i starijih uzrasnih grupa svoju maštu na temu svemira deca mogu iskazati kroz radove tehnikama po vašem izboru, predlog jeste da podloga bude tamna (teget, crna, siva…), a boje (crvena, narandžasta, žuta, bela, zelena kao i kombinacija svih boja) kojima se crta/oslikava što svetlije kako bi bile u kontrastu sa podlogom i na taj način vernije prikazale dečiji izraz na zadatu temu.Predškolci, nemaju ograničenja i imaju apsolutnu slobodu izbora papira kao podloge, papira kao sredstva, kolaža, monotipije, oblikovanja, vajanja, crtanja, slikanja, svih likovnih tehnika kojima su ovladali kroz predškolski period, kao i pisanja. Predlog jeste tamnija podloga kao i kod ostalih, a svetlije boje koje se aplikuju na podlogu, ali predlog nije obavezujući.
Važno je istaći da:
– Vaspitači dece koji su već kroz svoje projekte izrađivali radove na temu svemira sa njima mogu učestvovati na ovoj velikoj izložbi 2024. godine na“Kosmodrom“-u na Petrovaradinskoj tvrđavi;
– Molimo Vaspitače da učešće potvrde prijavom na email: cosmodrome.office@gmail.comdo 01.07.2024.godine;
– Pojedinačni dečiji radovi se izrađuju na papiru ne većem od A4 formata. Na svaki rad napisati ime deteta, a prezime u vidu inicijala i u zagradi navesti broj godina. Primer: Milan T. (5);
– Grupni dečiji radovi se izrađuju na hamer ili natron papiru ne većem od B1 formata (70×100 cm);
– Završetak izade radova planiran je za petak 25.08.2024. godine;
– Po zavšetku izrade molimo Vaspitače da nas kontaktiraju kako bi koordinator “Kosmodrom”-a preuzeo dečije radove;
– Na ovogodišnjoj izložbi pravo na učešće i izlaganje radova imaju sve uzrasne grupe dece mlađe od 7 godina, u šta ubrajamo vrtiće PU “RADOSNO DETINJSTVO“, privatne vrtiće, igraonice, školice slikanja-crtanja, čuvaonice itd..;
– Svi radovi nakon završetka “Kosmodrom”-a ostaju u Svemirskom muzeju, kao vremenska kapsula;
– Ova akcija je od posebnog značaja jer predstavlja pripremu, odnosno test za postavljanje Ginisovog rekorda čija realizacija je planirana na “Kosmodrom”-u 2025. godine, u skladu sa Ginisovim pravilima;
– Radovi nastali na SPENS-u, tokom održavanja “Bajkovite srede“, a u sklopu programa ‘Svemirska bojanka’, koji je sprovodio Svemirski muzej će takođe biti izloženi na “Kosmodrom”-u;
Za sve dodatne informacije stojimo Vam na raspolaganju!
Organizacioni odbor “Kosmodrom“-a / Komitet za razvoj svemirskog programa
KOSMODROM 2024
| Detalji |
potpisan ugovor sa gradom
Od 8. maja 2024. godine, a na osnovu potpisanog Ugovora sa Gradom (Novi Sad) o preuzimanju sledećih objekata na Petrovaradinskoj tvrđavi:
Petrovaradinska tvrđava – Bastion Cara Josifa 3-5
i
Petrovaradinska tvrđava – Stražara 11
Komitet preuzima brigu o kompletnoj infrastrukturi navedenih objekata uz adaptaciju istih za potrebe svakodnevnih aktivnosti Komiteta, ADNOS-a i građana.
Bastion Cara Josifa 3-5:
Ranije Planetarijum ADNOS-a;
Sada Svemirski muzej sa Planetarijumom.
Stražara 11:
Ranije Opservatorija ADNOS-a;
Sada centar za obuku građana (svemirski inženjering/kosmonautika, veštačka inteligencija, robotika, aeronautika…), glavna zemaljska stanica (antena) za komunikaciju sa satelitima u orbiti i astronautima na ISS-u, bazna stanica za satelitski monitoring kvaliteta vazduha u realnom vremenu, centar za prijem podataka o kvalitetu površinskih voda koje su u sistemu satelitskog monitoringa kvaliteta površinskih voda u realnom vremenu i Opservatorija za optičku i radio Astronomiju.
WCRC world finals 2024, PORTUGAL: regulations published
Poziv za novi ciklus AERO-KOSMIČKIH RADIONICA za osnovce i srednjoškolce je raspisan
01| Sateliti (CanSat) i rakete – (Interdisciplinarni program: primenjena matematika i fizika, mehatronika, telekomunikacije, programiranje, raketna tehnika, avio tehnika…)
Uzrast: 10 do 18 godina
02| Veštačka inteligencija (AI)
Uzrast: 10 do 18 godina
03| Mali astronauti – (Program obuhvata spoj prethodna 2 programa sa robotikom, dronovima i astronomijom/astrofizikom iz razloga što decu navedenog uzrasta treba upoznati sa svim segmentima kako bi se njihovo dalje usavršavanje usmerilo, odnosno kako bi se saznali njihovi afiniteti)
Uzrast: 7 do 11 godina
*u pripremi su radionice iz još 4 oblasti
Detalji o radionicama nalaze se na sajtu CSPD-a i Svemirskog muzeja: