Studenti

1| KOMUNIKACIJA SA SATELITIMA I ISS-om

Polovinom avgusta 2018. godine u Bergamu u Italiji potpisan je Ugovor o saradnji između Komiteta i kompanije GPAdvancedProjects srls (GPAP) iz Gusaga iz oblasti svemirskog inženjeringa, odnosno uspostavljena je saradnja vezana za izradu, lansiranje i korišćenje FEES satelita.
(FEES – Flexible Experimental Embedded Satellite)

U skladu sa Ugovorom Srbija će, najranije od 4. kvartala 2019. godine, a najkasnije od 1. kvartala 2020. godine, zvanično imati svoju misiju u Svemiru lansiranjem satelita FEES u nisku Zemljinu orbitu (visina: 575km, orbita: SSO, ruskom raketom: Soyuz-2-1a Fregat-M ili Soyuz-2-1b Fregat-M, sa Kosmodroma: Bajkonur u Kazahstanu ili Vostochny u Rusiji). Italijanska strana se obavezala da će finansirati i izraditi FEES satelit, dok je Komitet u obavezi da uspostavi mrežu zemaljskih stanica na globalnom nivou, tačnije da ima funkcionalnu najmanje jednu zemaljsku stanicu na svakom kontinentu, osim Antarktika, uz pokrivanje svih troškova. Na taj način će podaci koje šalje FEES biti primani mnogo češće nego što bi to bio slučaj da su u upotrebi samo zemaljska stanica u Srbiji i/ili Italiji.
FEES satelit će pored podataka važnih za italijansku stranu slati i podatke koji se tiču samo naše zemlje, odnosno koje je Komitet definisao kao neophodne i na koje zadržava sva prava.
Takođe, uspostavljanjem saradnje između Komiteta i Tehničkog Univerziteta u Budimpešti našim studentima je omogućeno daljinsko korišćenje zemaljske stanice na pomenutom Univerzitetu. Mađarska zemaljska stanica spada u red najmoćnijih u regionu i aktivno se koristi u komunikaciji sa satelitima u orbiti.

Sve su ovo samo neki od razloga zbog kojih Komitet poziva studente da se priključe programu KOMUNIKACIJA SA SATELITIMA I ISS-om. Kroz ovaj program studenti će steći teorijska i praktična znanja iz ove oblasti, tj. povećaće svoje kompetencije stečene tokom studija, kao i biti deo programa razvoja kapaciteta iz svemirskog inženjeringa baziranog na domaćem potencijalu.

Prijava na:
cspd.office@gmail.com
(prilikom prijave pošaljite: ime i prezime, fakultet/smer, godina studija, kontakt telefon)

Rok za prijavu:
15/04/2019

Mesto održavanja programa:
Radio klub „Novi Sad“

Trajanje programa:
4 meseca (jednom nedeljno po 1,5h)

Cena programa:
2000 dinara/mesec

Svim studentima koji uspešno završe program biće izdat sertifikat, zatim postaće članovi Radio kluba „Novi Sad“ i biće kvalifikovani za priključenje drugim programima/projektima Komiteta.

2| CANSAT / RAKETNI PROGRAM

Na teritoriji Srbije u toku je realizacija teorijsko-praktičnog programa iz oblasti svemirskog inženjeringa za osnovnoškolski i srednjoškolski uzrast. U okviru ovog obrazovnog programa, učenici će na sekcijama u svojim školama praviti svoje satelite (tzv. CanSat) i rakete. CanSat/Raketni program je osmišljen po modelu Evropske Svemirske Agencije – ESA i usklađen sa svim ostalim srodnim programima (Rusija, SAD, Japan, Kanada, Indija itd.) kako bi naši učenici bili potpuno ravnopravni sa svojim vršnjacima širom Sveta u procesu obrazovanja i sticanja veština iz ove oblasti.

Učenje svemirskog inženjeringa baziranog na CanSat/Raketnom konceptu omogućava učenicima da kroz konkretan projekat steknu praktična iskustva za period manji od godinu dana. Učenici će steći iskustva počev od idejnog rešenja, preko konstruisanja, integrisanja i testiranja, pa sve do stvarne operativnosti sistema, tj. iskustva iz celog projektnog ciklusa. Jedna od glavnih prednosti CanSat/Raketnog koncepta jeste interdisciplinarnost (spoj matematike, fizike, elektrotehnike/informatike, vazduhoplovne i raketne tehnike, mehanike itd.) i veoma mala cena kompletnog projekta što omogućava uključivanje većeg broja učenika. CanSat predstavlja simulaciju pravog, velikog, satelita i sadrži sve komponente kao i pravi satelit, ali sa limitiranom složenošću. Svake godine organizuju se CanSat takmičenja širom Sveta, nacionalna i međunarodna na kojima se takmiče učenici u dizajnu, izradi i misijama koje definišu organizacioni komiteti.

Pored CanSat/Raketnog programa za osnovnoškolski i srednjoškolski uzrast, definisan je i program za visokoškolski uzrast (studente). Za razliku od plana i programa za mlađe uzraste, plan i program za visokoškolski uzrast je direktno vezan za međunarodno takmičenje (CRIC) koje se održava kod nas (u Vazduhoplovno-Raketnom Centru/Aerodrom „Veliki Radinci“), odnosno za propozicije za učešće na takmičenju. S obzirom da je zvanični jezik na takmičenju engleski i da za sve učesnike važe ista pravila, objavljeni dokument je takođe na engleskom i može se pronaći OVDE.
CanSat/Raketni program za studente se u značajnoj meri oslanja na znanja i veštine koje student već poseduje, tj. koje je stekao tokom školovanja, te se iz tog razloga program realizuje online. U skladu sa definisanim pravilima za učešće na takmičenju, za ovaj program može da se prijavi pojedinac, ali za učešće na takmičenju je potrebno postojanje tima (kao što je navedeno u dokumentu).

Prijava na:
cspd.office@gmail.com
(prilikom prijave pošaljite: ime i prezime, fakultet/smer, godina studija, kontakt telefon)

Rok za prijavu:
15/04/2019

Način realizovanja programa:
Online

Trajanje programa:
1 mesec

Cena programa:
0 dinara

Cena CanSat kompleta za učenje i takmičenje:
12000 dinara

Svim studentima koji uspešno završe program biće izdat sertifikat, zatim biće kvalifikovani za učešće na CRIC takmičenju u sastavu svojih timova i biće kvalifikovani za priključenje drugim programima/projektima Komiteta.

Važna napomena:
Timovi koji se odluče za učešće na CRIC takmičenju plaćaju kotizaciju u iznosu od 2000,00 dinara po članu tima. Troškove prevoza, eventualnog smeštaja i ishrane snose takmičari.

3| IZRADA SATELITA

Zbog složenosti ovog programa svaki student, da bi bio dovoljno kompetentan za učešće u njemu, mora prvo uspešno da završi prethodna dva programa.